Gevezesessizlik
oooo Kimler Gelmiş Efendim. Siz Gelmeseydiniz Biz Gelecektik!! gülümse
Gevezesessizlik
oooo Kimler Gelmiş Efendim. Siz Gelmeseydiniz Biz Gelecektik!! gülümse
Gevezesessizlik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Gevezesessizlik

Yaşama Dair Her Şey Birlikte Hep Beraber

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Gönüllü Olmak İstiyorum!

YazarMesaj
güler
Süper Moderatör
Süper Moderatör
güler

Kadın
Ülke : Türkiye
Burcu : terazi
Hangi Takımlısınız : Galatasaray

Gönüllü Olmak İstiyorum! Empty
MesajKonu: Gönüllü Olmak İstiyorum!   Gönüllü Olmak İstiyorum! Empty4th Haziran 2009, 14:36

Gönüllü Olmak İstiyorum!

Gönüllü olarak yapabileceğiniz bir çok şey var. GSGP Gönüllülük veritabanına kayıtlı gönüllülük fırsatlarından birini seçerek gönüllülüğe başlangıç yapabilirsiniz.

Gönüllülük bir yaşam biçimidir. Kişisel gelişimi olumlu etkiler, yeni dostluklar kazandırır. Kavram; hayır işi yapmak ve toplumsal projelere karşılıksız katılmak olarak algılanacak kadar sığ değildir.

Gönüllülük Hakkında
Temel Bilgiler
Gönüllülük basittir. Herhangi bir işe etki edebilmek, zaman vermek ve sorumluluk almaktır. Tüm bunları herhangi bir ücret karşılığı almadan gerçekleştirmektir.

Gönüllülüğün en büyük kazancı deneyimdir. Bu deneyimler; bilgi, beceri ve yaklaşımdır.

Hangi konuda gönüllü olursanız olun, o işi yaparken elde edeceğiniz tecrübeleri hayatınızın her alanında kullanabilir ve işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Toplumun ihtiyacı olan bir olguyu karşılamanın verdiği tatmin ile kendinizi toplum karşısında “faydalı” hissetmenin hazzını yaşarsınız.

Gönüllülük sorumluluktur. Bir işi yaparken gönüllü olduğunuz an, sorumlu olmaya da başlarsınız ve ondan sonraki takip eden işleri de bu bilinçle gerçekleştirirsiniz...

İnternet Siteleri
Gönüllülük hakkında yararlı internet sitelerini bulmak, bu konudaki deneyimleri, haberleri, etkinlikleri paylaşmak için lütfen internet sitemizin bağlantılarım bölümünü ziyaret ediniz…

10 Altın Öneri
1. Önce gönüllü olduğunuzda kendinize hangi tecrübeleri katacağınızı ve neye katkı sağlayacağınızı detaylıca DÜŞÜNÜN.

2. Sizi nelerin heycanlandıracağını, size hayatınız ve ileriki işinizle alakalı hangi yetenekleri kazındıracağını DÜŞÜNÜN!

3. Gönüllülüğe günde, haftada, ayda ne kadar zaman ayırabileceğinizi BELİRLEYİN!

4. Hangi kurumda, nerede gönüllülük yapacağınızı ARAŞTIRIN!

5. “Herkes gönüllü olabilir”; bunu UNUTMAYIN; bu yüzden de tecrübelerinizi göz önünde BULUNDURUN!

6. Gönüllü olmak için başvurduğunuzda asla çekimser ya da utangaç OLMAYIN, bol bol soru sorarak, mevzuatı, işi, çevreyi TANIYIN!

7. Kimlerle çalışacağınızı, görev tanımınızı net bir şekilde ÖĞRENİN!

8. Kendi performansınızın değerlendirmesini isteyin ve buna İZİN VERİN!

9. Gönüllü olduğunuz yeri SAHİPLENİN!

10. Gönüllülüğün en zor yanı cesur olamamak ve karar alamamaktır. KARAR ALIN!

Sıkça Sorulan Sorular
Ben gönüllü olabilir miyim?[/b]

Elbette. Önce 10 altın öneriyi oku, ve neyi istediğine karar ver... Ondan sonra elbette gönüllü olabilirsin.

[size=9]Sadece 12-24 yaş arasındaki gençler mi gönüllü olabilir?

Aslında hayır. Ancak gönüllülüğün doğası gereği en verimli gönüllü olma yaşıdır 12-24. Eğer Gençlik Merkezlerim’de gönüllü olacaksan; elbette hangi yaşta olursan ol gönüllü olabilirsin. Ama unutma; Gençlik Merkezlerim’e üye olma yaşı 12-24. Gençlik Sivil Toplum Kuruluşları içinse eğer özel bir durum söz konusu değilse; her yaştan isteyen kişi gidip gönüllü olabilir.

Gençlik Merkezim’de gönüllü olmam için ne yapmam gerekiyor?

Türkiye’de 81 ilde, 53 ilçede Gençlik Merkezim var. Önce sana en yakın olanı bul; olanaklarını öğren. Ne yaptıklarını, yapmak istediklerini öğren ve neresinde, ne şekilde dahil olabileceğini kafanda tasarlayıp o Gençlik Merkezim’le, Müdürü ve gençleriyle iletişimi koparma.

Gönüllülük ne kadar zamanı alır?

Bazı gönüllülükler haftada birkaç kez, 4-5 saat alabilir. Bazısı daha fazla, ya da az. Hatta tam zamanlı gönüllülükler bile var. Önce şuna karar ver; sen ne kadar zamanını verebilirsin?

Gönüllü olmam için hangi yetilerimin olması gerekiyor?

Olanaklarına göre değişir. Gönüllü olarak yapacağın işe göre bu değişir.

Ne kadar zamanla gönüllü olmam gerekiyor?

Bu gönüllü işi. Bunu asla unutma. Bu konuda özgürsün. Bir onun kadar da sorumluluk sahibisin de.

Gönüllülükten para kazanacak mıyım?

Maalesef hayır. Ama kimi zaman belki de yol ve yemek masrafın kurum tarafından ödenir. Kim bilir...
http://gevezesessizlik.the-talk.net

Gönüllü Olmak İstiyorum!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Allah'a Kul Olmak